contact button

Do czego służy protokół PPPoE i dlaczego muszę go konfigurować?

PPPoE to protokół używany przy dostępie do internetu oraz sieci lokalnej LAN, zarówno za pośrednictwem kablowej sieci Ethernet, jak i bezprzewodowej sieci 802.11. Każdy abonent naszej sieci otrzymuje indywidualny login i hasło, dzięki któremu, po zalogowaniu, uzyskuje dostęp do sieci. Takie rozwiązanie uniemożliwia zalogowanie się przez osoby nieupoważnione na Państwa konto, zapewniając większe bezpieczeństwo łącza. Warto zauważyć, że pozwala to także na filtrowanie ruchu pomiędzy użytkownikami tej samej sieci, co zdecydowanie utrudnia propagację groźnych wirusów.

Jaka jest różnica między jednostkami kB/s a kb/s (kbit/s)? Dlaczego przeglądarka na moim łączu 2 Mb/s pokazuje tylko 250 kB/s?

Kilobit na sekundę (kb/s) jest jednostką zwyczajowo używaną w telekomunikacji. W informatyce używa się częściej jednostki kB/s, a więc kilobajta na sekundę. Dla komputerów o architekturze PC, przyjmuje się, że jeden bajt to 8 bitów. Jeśli więc przeglądarka informuje o transferze 250 kB/s, oznacza to, że dane są transmitowane z przepływnością 2000 kb/s, a więc 2 Mb/s. Warto także zauważyć, że przyrostek „mega” w informatyce zazwyczaj oznacza 1048576 (2^20), natomiast w telekomunikacji jest to 1000000 (10^6).

Czy mój adres IP jest publiczny? Co to oznacza?

Każdy nasz abonent, w ramach usługi otrzymuje stały, publiczny adres IP. Pozwala to na nieograniczone korzystanie z zasobów internetu, w tym uruchamianie własnych serwerów. Dzięki publicznemu adresowi IP usługi typu P2P mogą rozwinąć pełną prędkość.